Přírodní zajímavosti Krkonoš
Krkonoše se vyznačují mimořádně atraktivní a pestrou přírodou. Přinášíme Vám zde výběr přírodních zájímavostí Krkonoš.
Pramen Labe na Labské louce
Symbolický počátek 1 154 km dlouhého (z toho 358,3 km na českém území) toku Labe. Na tomto místě v nadmořské výšce 1 386 m byla v roce 1968 zbudována kamenná skruž, faktický pramen řeky však leží ještě o několik set metrů výš ve svahu. Místo zdobí ještě kamenná zídka, do níž je zasazeno 26 znaků větších měst, jimiž Labe protéká na své pouti do Severního moře.
Přístup: z Labské boudy (1 km) či ze Zlatého návrší (cca 3 km).
Wielki Staw, Mały Staw
(v překladu Velký a Malý rybník) – ledovcová jezera v Polsku. Leží v ledovcových kotlích na severovýchodním úbočí Stříbrného hřbetu.
Přístup: Welký Staw je nepřístupný, po hrázi Małého Stawu vede turistická stezka.
Sněžné jámy a sněžná jezírka
Velká Sněžná jáma je nelvelehorštěji působícím krkonošským karem. Jeho téměř svislé skalní stěny jsou vysoké až 200 m. Malá Sněžná jáma je cennou botanickou lokalitou.
Přístup: po značené turistické stezce z Labské boudy.
Úpské rašeliniště
Nejrozsáhlejší vrchovištní rašeliniště v Krkonoších leží v nadmořské výšce 1 400 m. Jeho část zasahuje na území Polska. Vyskytuje se zde původní fauna a flóra z doby ledové, najdeme tu rašelinná jezírka, porost tvoří převážně kleč.
Přístup: turistická trasa od bývalé Obří boudy k Luční boudě.
Obří důl
Údolí ledovcového původu, jež se táhne od úpatí Sněžky až k Peci pod Sněžkou. Jsou zde dodnes patrné tři ledovcové morény. Ve středověku tu probíhala těžba kovů. V údolí se vyskytuje vzácná flóra a fauna, botanicky nejcennějšími územími Obřího dolu jsou Krakonošova a Čertova zahrádka. Údolí je přístupné po značené turistické stezce vedoucí z Pece pod Sněžkou do Obřího sedla. V létě je možné z Obřího dolu vystoupit na Sněžku.
Přístup: po značené turistické trase z Pece pod Sněžkou.
Labský důl
Údolí ledovcového původu, dlouhé 8 km, rozkládající se podél horního toku Labe mezi Labskou boudou a Špindlerovým Mlýnem. Najdeme zde dva nejznámější vodopády – Labský a Pančavský, a mnoho skalních útvarů. Údolím prochází značená turistická trasa vedoucí ze Špindlerova Mlýna.
Přístup: po modré turistické značce ze Špindlerova Mlýna.
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
Foto: L. Sváček, H. Drenčeniová, M. Hroch, J. Dvořák, archiv Správy KRNAP, archiv Vydavatelství MCU